Sipariş ve Teslimat
Kaç farklı Kargo seçeneği var?
Siparişlerinizin gönderimi için Sürat Kargo seçeneklerimiz bulunmaktadır. Sepetinizde kargo şirketi seçeneği tarafınızca belirlenmektedir.

Kargo ücreti ne kadar?
100 TL ve üzeri tüm alışverişlerde kargo ücreti şirketimize aittir. 100 TL altındaki siparişlerde ise Sabit 8 TL Kargo Ücreti Alınmaktadır. Kapıda Ödeme Seçeneği Sürat Kargo firmasıyla yapılmaktadır ve kapıda ödeme bedeli sisteme 10 TL olarak yansımaktadır. K.K.T.C.' ye yapılan ürün teslimatlarında 100 TL ve üzeri alışverişler için kargo bedelinin ücretsiz olma durumu geçerli değildir.

Sipariş ne zaman gönderilecek?
Siparişinizi verdiğiniz ve sipariş onayını aldığınız anda size bir e-posta gönderilir ve sipariş kaydınız bize ulaşır. denizspor.net sevkiyat birimine sipariş kaydınız ulaştığı andan itibaren taahhüt edilen süre içerisinde ürünleriniz hazırlanır ve kargo firmasına teslim edilir. Saat 14:00'e kadar verilen siparişler aynı gün, saat 14:00'den sonra verilen siparişler ise ertesi gün kargoya teslim edilir. denizspor.net 'de yer alan tüm ürünler aynı gün içinde stoktan doğrudan sevk edilmektedir. Kargo firmalarında yaşanabilecek gecikme ve sorunlardan dolayı denizspor.net firması sorumlu tutulamaz. Pazar günleri sevkiyat yapılmamaktadır.Siparişim ne zaman ve ne şekilde teslim edilecek?
Türkiye'nin her yerine saat 14:00 'a kadar verilen siparişler aynı gün kargolanır.Cumartesi günleri ise kargo şirketlerinin yarım gün çalışması nedeniyle saat 11:00 'a kadar verilen siparişler aynı gün kargoya verilir . Siparişiniz belirttiğiniz teslimat adresinde size veya sizin belirttiğiniz kişiye teslim edilir. Siparişlerinizin teslimatı seçmiş olduğunuz kargo şirketi tarafından yapılmaktadır. Siparişinizin takibini 'Hesabım' sayfasındaki 'Sipariş Takibi' bölümünde yapabilirsiniz.

Siparişimi nasıl takip edebilirim?
Siparişinizin durumunu "Hesabım" menüsü altında yer alan "Siparişlerim" sayfasında görebilirsiniz. "Siparişiniz hazırlanıyor" ifadesi siparişinizin tarafımıza ulaştığını ve hazırlanma aşamasında olduğunu belirtir. "Kargoya verildi" ifadesi siparişinizin firmamızdan seçmiş olduğunuz kargo firmasına verildiğini ifade eder.

Ürünü teslim alırken nelere dikkat etmeliyim?
Kargo görevlisi ürünü size veya belirttiğiniz kişiye teslim ederken kimlik belgesi görmek isteyecektir. Bu sebeple sizin veya teslim alacak kişinin yanında kimlik belgesi veya ehliyetinin bulunması gerekmektedir. Herhangi bir yanlışlık veya eksiklik gördüğünüz takdirde derhal bizimle irtibata geçiniz ve kargo teslim tutanağı doldurarak paketi kabul etmeyiniz.

Ürün kargodan hasarlı ya da eksik çıkarsa ne yapmalıyım?
Teslim aldığınız ürünler kargodan eksik çıkarsa "Bize Ulaşın" sayfamızdan sipariş numaranızı içeren ve durumu anlatan bir e-posta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede konuyla ilgili cevap verilecektir.
Dilerseniz 0 242 887 99 88 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.
Size teslim edilen paketin içinden ürünün hasarlı, ezik ya da ıslak çıkması durumunda:
-Durumu teslimat sırasında fark ediyorsanız paketi teslim almayınız.
-Durumu teslimattan sonra fark ettiyseniz
a. Ürünün ve kutunun fotoğraflarını çekmeniz gereklidir.
b. Boş ve temiz bir A4 kağıdına durumu detaylıca anlatan bir tutanak hazırlamanız gereklidir. Tutanakta sipariş ve fatura numarası ile birlikte ad-soyad ve imza da yer almalıdır.
c. 0 242 887 99 88 numaralı telefonumuzdan bizi arayıp durumu anlatmanız gerekmektedir.


Söz konusu işlemleri yaptıktan sonra tarafınıza ürünler sağlam olarak yeniden gönderilecek ve elinize geçen hasarlı paket ile ilgili yapmanız gerekenler temsilcimiz tarafından size anlatılacaktır.